Alcoy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Alcoy, Spain)
Jump to navigation Jump to search
Alcoy, Spain
Komunë
noform
Stema_figuraBandera d'Alcoi.svg
Vendndodhja
Alcoy, Spain is located in Spanjë
Alcoy, Spain
Alcoy, Spain

Koordinatat: 38°41′54″V 0°28′25″P / 38.69833°V 0.47361°P / 38.69833; -0.47361

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Alcoià
Kryetari i Bashkisë Antonio Francés Pérez (2011)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 129.86 km2
Lartësia 562 m (m.n.d.)
Popullsia 61417 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alcoià, alcoiana (Valencian)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 03801-03804 and 03818
Koordinatat 38° 41′ 54″ Veri

0° 28′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare {{URL|example.com|optional display text}}


Alcoy, Spain është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alcoià, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Alcoy, Spain ka 61417 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 129.86 km2.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alcoy kishte një industri të rëndësishme lidhur me të tekstilin, letrën, ushqimin dhe metalet e ndryshme. Sot, Alcoy është qendra financiare, tregtare dhe kulturore në zonën përreth.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]