Benissa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benissa
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Benissa-2.svg
Vendndodhja
Benissa is located in Spanjë
Benissa
Benissa

Koordinatat: 38°42′54″V 0°3′0″L / 38.71500°V 0.05000°L / 38.71500; 0.05000

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Marina Alta
Kryetari i Bashkisë Juan Bautista Roselló Tent (2007)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 69.71 km2
Lartësia 254 m (m.n.d.)
Popullsia 13221 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Benissenc, benissenca
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 3720
Koordinatat 38° 42′ 54″ Veri

0° 3′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ayto-benissa.net


Benissa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Alta, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Benissa ka 13221 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 69.71 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]