Jijona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jijona/Xixona
Komunë
noform
Jijona/Xixona
Stema_figuraBandera de Xixona.svg
Vendndodhja
Jijona/Xixona is located in Spanjë
Jijona/Xixona
Jijona/Xixona

Koordinatat: 38°32′21″V 0°30′29″P / 38.53917°V 0.50806°P / 38.53917; -0.50806

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Alacantí
Kryetari i Bashkisë Ferran Verdú (2007)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.76 km2
Lartësia 453 m (m.n.d.)
Popullsia 7575 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Xixonenc(a) (Valencian)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 3100
Koordinatat 38° 32′ 21″ Veri

0° 30′ 29″ Perëndim


Jijona/Xixona është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alacantí, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Jijona/Xixona ka 7575 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 163.76 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]