Cádiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cádiz
Komunë
noform
Cádiz at sunset
Stema_figuraBandera de Cádiz.svg
Vendndodhja
Cádiz is located in Spanjë
Cádiz
Cádiz

Koordinatat: 36°32′V 6°17′P / 36.533°V 6.283°P / 36.533; -6.283

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Bay of Cádiz
Kryetari i Bashkisë Teófila Martínez
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.1 km2
Lartësia 11 m (m.n.d.)
Popullsia 123948 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Phoenicians; 1104 BC
Vendasit Gaditano (m), Gaditana (f)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11071
Prefiksi (+34) 956
Faqja Zyrtare www.cadiz.es


Cádiz është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bay of Cádiz, të provincës Cádiz, në Andalusia. Cádiz ka 123948 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12.1 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]