Bodrum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bodrum
Bodrum

Bodrum është një rreth dhe një qytet port në Provincën Muğla, në Rajonin JugperëndimorTurqisë. Ajo është e vendosur në bregdetin jugor të Gadishullit Bodrum, në një pikë që kontrollon hyrjen në Gjirin Gökova, dhe është gjithashtu qendra e rrethit. Qyteti quhej Halicarnassus of Caria në kohët e lashta dhe ishte i famshëm për strehimin Mauzoleumit të Mauzoleut, një nga Shtatë mrekullitë e botës antike. E ndërtuar nga Knights Hospitaller në shekullin XV, Kalaja e Bodrumit mbikëqyr portin dhe marinën. Kalaja përfshin një muze të arkeologjisë nënujore dhe pret disa festivale kulturore gjatë gjithë vitit. Qyteti kishte një popullsi prej 36.317 në vitin 2012. Duhen 50 minuta me anije për të arritur në ishullin Kos nga Bodrumi, me shërbime që funksionojnë shumë herë në ditë nga të paktën tre operatorë.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosova'nın Prizren Şehri ile Bodrum kardeş şehir olacak" (në turqisht). Bodrum Municiplity Official Site. 2019-08-27. Arkivuar nga origjinali më 2019-08-27. Marrë më 2019-08-27.
  2. ^ "Bodrum Belediyesi". webcache.googleusercontent.com (në anglisht). Marrë më 2020-05-28.
  3. ^ "Eskişehir′in kardeş şehirleri" (në turqisht). Eskişehir Metropolitan Municipality Official Site. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2015. Marrë më 29 qershor 2012.
  4. ^ "Bodrum ile Wakayama kardeş şehir oluyor" (në turqisht). Bodrum Municiplity Official Site. 2019-08-27. Arkivuar nga origjinali më 2019-08-27. Marrë më 2019-08-27.