Halikarnasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërmadhat e Mauzoleut të Halikarnasit - Njërit nga Shtatë Mrekullitë e Botës Antike

Koordinatat: 37°02′16″V 27°25′27″L / 37.03778°V 27.42417°L / 37.03778; 27.42417 Halikarnasi (Halikarnāssós ose Ἀλικαρνασσός Alikarnāssós) ishte një qytet antik grek në atë që tani është qyteti Bodrum në Turqi. Halikarnasi shtrihej në jugperëndim të krahinës Caria në një vend piktoresk dhe i favorshëm në Gjirin e Qeramikës. Qyteti ishte i famshëm për Mauzoleumin e Halicarnassus, i njohur gjithashtu thjesht si Varri i Mausolus, emri i të cilit siguronte origjinën e fjalës " mauzoleum ". Mauzoleu, i ndërtuar nga 353 në 350   Para Krishtit, u rendit si një nga shtatë mrekullitë e botës antike .

Historia e Halikarnasit ishte e veçantë për dy çështje të ndërlidhura. Halikarnasi mbante një sistem monarkik të qeverisjes në një kohë kur shumica e shteteve të tjera të qyteteve greke kishin kohë që kishin hequr qafe organizimet monarkiste. Dhe së dyti, ndërsa fqinjët e tyre jonë u rebeluan kundër sundimit persian, Halikarnasi mbeti besnik ndaj persianëve dhe formoi një pjesë të Perandorisë Persiane derisa Aleksandri i Madh e pushtoi atë në rrethimin e Halikarnasit në vitin 334 pes.

Halikarnasi fillimisht përfshinte vetëm një ishull të vogël afër bregut të quajtur Zephyria, i cili ishte emri origjinal i vendbanimit dhe lokacioni i tanishëm i Kalasë së madhe të Shën Pjetrit të ndërtuar nga Kalorësit e Rodosit në vitin 1404. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, ishulli u bashkua me kontinentin, dhe qyteti ishte zgjeruar duke përfshirë Salmacisin, një qytet më i vjetër i Leleges dhe Carianës dhe lokacioni i kështjellës së mëvonshme.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cook, B. F., Bernard Ashmole, and Donald Emrys Strong. 2005. Relief Sculpture of the Mausoleum At Halicarnassus. Oxford: Oxford University Press.
 • Dinsmoor, William B. (1908). "The Mausoleum at Halicarnassus". American Journal of Archaeology. 12 (1): 3–29, 141–197. doi:10.2307/496853. JSTOR 496853. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • F. Adler, F. (1900). "Das Mausoleum zu Halikarnass" (PDF). Zeitschrift für Bauwesen. 50: 2–19. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2012-04-02. Marrë më 2011-10-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Fergusson, James (1862). The Mausoleum at Halicarnassus restored in conformity with the recently discovered remains. London: J. Murry. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jeppeson, Kristian. 2002. The Maussolleion at Halikarnassos: Reports of the Danish archaeological expedition to Bodrum: The superstructure, a comparative analysis of the architectural, sculptural, and literary evidence. Vol. 5. Aarhus, Denmark: Aarhus Univ. Press.
 • Newton, Charles Thomas; Pullan, Richard Popplewell (1862–1863). A history of discoveries at Halicarnassus, Cnidus & Branchidæ (2 Vols). London: Day and Son. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Google books: Volume 1, Volume 2.
 • Oldfield, Edmund (1895). "The Mausoleum at Halicarnassus. A new restoration". Archaeologia. 54: 273–362. doi:10.1017/s0261340900018051. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Oldfield, Edmund (1897). "The Mausoleum at Halicarnassus. The probable arrangement and signification of its principal sculptures". Archaeologia. 55: 343–390. doi:10.1017/s0261340900014417. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Preedy, J. B. Knowlton (1910). "The Chariot Group of the Maussolleum". Journal of Hellenic Studies. 30: 133–162. doi:10.2307/624266. JSTOR 624266. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Rodríguez Moya, Inmaculada, and Víctor Mínguez. 2017. The Seven Ancient Wonders In the Early Modern World. New York: Routledge.
 • Six, J. (1905). "The pediments of the Maussolleum". Journal of Hellenic Studies. 25: 1–13. doi:10.2307/624205. JSTOR 624205. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Steele, James, and Ersin Alok. 1992. Hellenistic Architecture In Asia Minor. London: Academy Editions.
 • Stevenson, John James (1909). A restoration of the Mausoleum at Halicarnassus. London: B. T. Batsford. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Wiater, Nicolas. 2011. The Ideology of Classicism: Language, History, and Identity In Dionysius of Halicarnassus. New York: De Gruyter.
 • Winter, Frederick E. 2006. Studies In Hellenistic Architecture. Toronto: University of Toronto Press.