Manisa

Coordinates: 38°37′50″N 27°25′20″E / 38.63056°N 27.42222°E / 38.63056; 27.42222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

38°37′50″N 27°25′20″E / 38.63056°N 27.42222°E / 38.63056; 27.42222 Manisa është një qytet në Turqinë perëndimore. Ajo është kryeqyteti i provincës Manisa. Qyteti ka 356,702 banorë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri historike ishte Magnesia ad Sipylum në gjuhën latine. Kjo ishte pjesë e romake dhe Perandorisë Bizantine. Qyteti u bë pjesë e Perandorisë Otomane në shekullin e 15. Në 1919 Greqia e pushtuar qytetin. Kur ata u tërhoq në vitin 1922 i vunë zjarrin qytetit. Nëntëdhjetë për qind e qytetit u dogj. Mbi 10.000 ndërtesa të shkatërruara. Qyteti më vonë u rindërtuar.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1] Turk