Jump to content

Deti Egje

Coordinates: 39°N 25°E / 39°N 25°E / 39; 25
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°N 25°E / 39°N 25°E / 39; 25

Deti Egje

Deti Egje (greqisht: Αιγαίο Πέλαγος Aigaío Pélagos, turqisht: Ege Denizi) është pjesë e Detit Mesdhe, dhe shtrihet në mes Greqisë dhe Turqisë.

Nëpërmjet grykës së Bosforit, detit Marmara dhe Dardaneleve lidhet me detin e Zi. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan Persianët, Bizantinët, Venecianet si dhe Osmanllinjtë. Sot Detin Egje e ndajnë Greqia dhe Turqia. Emrin e ka marrë nga Egjeu (Αιγεύς), sipas mbretit mitik të Athinës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]