Bosfori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ngushtica e Bosforit

Bosfori (turq. Bogaziçi) është ngushticë detare e cila lidh Detin e Zi me detin Marmara. Bosfori ndodhet në mes gadishullit Ballkani dhe atij të Azisë së Vogël, dhe ndanë Evropën nga kontinenti i Azisë. Ngushtica e Bosforit bashk me dardanelet bashkon detin Egje me Detin e Zi. Nëpër të dy ngushticat kalojnë rrugët e rëndësshme ndërkombëtrae.Të dhënat themelore:

  • gjatësia: rreth 30 kilometra
  • gjerësia: nga 0,7 deri 3,7 kilometra
  • thellësia: rreth 30dhe 120 metra

Në Stamboll janë të ndërtuara tri ura të cilat lidhin dy brigjet e dy kontinenteve:

  • Ura “Dëshmorët e 15 Korrikut“, është ndërtuar në vitin 1973 dhe është e gjatë 1.074 metra
  • Ura  “Fatih Sultan Mehmet“, është ndërtuar në vitin 1988 dhe është e gjatë 1.090 metra.
  • Ura  “Yavuz Sultan Selim“, është ndërtuar në vitin 2016 dhe është e gjatë 1.408 metra.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]