Ura “Dëshmorët e 15 Korrikut“

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura e Bosforit

Ura e Bosforit ose Ura “Dëshmorët e 15 Korrikut“ është njëra nga dy urat që ndodhen në Stamboll, Turqi, dhe bashkon dy kontinente: Evropën me Azinë. Ajo u hap në vitin 1973, dhe është 1.074 kilometra e gjatë. Ura e Bosforit, gjithashtu e quajtur edhe si Ura e parë e Bosforit është e vendosur ndërmjet Ortakoy (pjesa evropiane) dhe Beylerbeyi (pjesa aziatike). Është e gjatë 1,560 m dhe e gjerë 33.40 m. Distanca ndërmjet dy shtyllave është 1,074 m dhe lartësia totale e tyre është 165 m. Hapësira rrugore e urës ka një lartësi mbidetare 64 m.

  • Ura e Bosforit ka qenë ura e katërt më e gjatë në botë në vitin 1973, atëherë kur është përfunduar ndërtimi i saj, ndërsa sot është ura e 22-të më e gjatë në botë.
  • Që nga prilli i vitit 2007, një sistem i kompjuterizuar i dritave LED nga Philips, ndriçon urën natën me ngjyra dhe modele të ndryshme.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]