Jump to content

Ura e Sulltan Selimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura e Sulltan Selimit (natën)
Ura e Sulltan Selimit (ditën)

Ura e Sulltan Selimit (turqisht: ) është një urë hekurudhore dhe automobilistike mbi Bosfor, në Stamboll, Turqi. Lokacioni i saj ndodhet në veri të dy urave të mëhershme dhe fillimisht u emërtua Ura e Tretë e Bosforit (me Urën e Dëshmorëve të 15 Korrikut e cila ishte ura e parë e ndërtuar mbi Bosfor dhe Ura e Fatih Sulltan Mehmetit si ura e dytë e Bosforit). Ura e Sulltan Selimit ndodhet afër hyrjes në Detin e Zi në ngushticën e Bosforit, midis Garipçe në Sarıyer në anën evropiane dhe Poyrazköy në Beykoz në anën aziatike.

Ceremonia e vënjes së gurthemelit të saj u mbajt më 29 maj 2013.[1] ndërsa ura është hapur për trafikun më 26 gusht të viti 2016.[2][3]

Me një lartësi prej 322 metres (1,056 ft), ura është një nga urat më të larta në botë.[4] Pas Viaduc de MillauFrancë dhe Urës Pingtang në Kinë, ajo është ura e tretë në botë për kah lartësia.[5] [6]

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ura e Sulltan Selimit gjatë ndërtimit (6 tetor 2015)
Ura e Sulltan Selimit gjatë ndërtimit (6 tetor 2015)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yavuz Sultan Selim Bridge, Istanbul". roadtraffic-technology.com. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "3rd Bosphorus bridge opening ceremony". TRT World. 25 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Istanbul's mega project Yavuz Sultan Selim Bridge to open in large ceremony". 25 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2020. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kiper, Cinar (26 gusht 2016). "Turkey unveils 3rd Istanbul bridge linking Europe with Asia". Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2016. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "3. köprü yüzünü gösterdi, Bakan 3. köprüyü Habertürk'e tanıttı". 13 korrik 2012. Marrë më 29 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Yackley, Ayla (26 gusht 2016). "Turkey opens bridge between continents in megaproject drive". Reuters. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]