Arnavutqoj

Coordinates: 41°4′5″N 29°2′35″E / 41.06806°N 29.04306°E / 41.06806; 29.04306
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arnavutköy
Lagje
Pamje nga Arnavutköy prej Bosforit
Pamje nga Arnavutköy prej Bosforit
Official logo of Arnavutköy
Arnavutqoj is located in Earth
Arnavutqoj (Earth)
Koordinatat: 41°4′5″N 29°2′35″E / 41.06806°N 29.04306°E / 41.06806; 29.04306
VendiTurqia
ProvincaStambolli
Popullsia
 (2012)
 • Sipërfaqja urbane
19.816
 • Distrikti
206.299
Kodi postar
34345
Arnavutqoj ose Lagja Shqiptare e Stambollit.
Arnavutqoj ose Lagja Shqiptare. - Pamje nga Bosfori

Arnavutqoj (turqisht Arnavutköy, d.m.th. fshati shqiptar) është një lagje e distriktit Beshiktash të Stambollit, e njohur për pallatet e tij prej druri osmane dhe restorantet e ushqimeve të detit, si dhe për kampusin prestigjioz Robert College me ndërtesat e tij historike. Ndodhet midis Ortaköy dhe Bebek në vijën bregdetare evropiane të ngushticës së Bosforit.

Ekzistenca e një xhamie, kishe dhe sinagoge në afërsi me njëra-tjetrën shërben si një kujtesë e kozmopolitizmit të vjetër, tashmë të humbur, të Arnavutköy.

Rruga bregdetare zakonisht është e mbushur me peshkatarë dhe anije të vogla peshkimi shpesh kalojnë Arnavutköy; peshku i freskët i kapur ndonjëherë shitet në restorante me ushqime deti. Në skajin lindor të Arnavutköy, bregu del jashtë për të formuar Akıntıburnu (Kepi i Rrymës), ku ujërat e Bosforit dikur rridhnin aq fuqishëm sa varkat e vogla duhej të tërhiqeshin rreth tij.[1]

Tragete të rrallë Şehir Hatları hyjnë në terminalin e trageteve përballë sheshit kryesor të Arnavutköy. Ndryshe, rruga bregdetare e ngarkuar shërbehet me autobusë të rregullt.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1468, Sulltan Mehmed Pushtuesi solli shqiptarët në qytet për të bërë trotuare për të. Ai i instaloi ato në Arnavutköy, prandaj emri i periferisë.

Në vitin 1863, Robert College, shkolla më e vjetër amerikane jashtë Shteteve të Bashkuara, u krijua në kampusin e saj aktual, i cili fillimisht shtrihej nga Arnavutköy në afërsi të Bebek dhe Rumelihisarı. Në vitin 1971, një pjesë e këtij kampusi u bë pjesë e Universitetit Boğaziçi, i cili më parë ishte seksioni i kolegjit të shkollës. Seksioni i shkollës së mesme, i quajtur më parë Robert Academy (RA) është ende një shkollë amerikane dhe ndodhet në anën Arnavutköy të kampusit të Robert College.

Sipas Salname për vitin 1912, popullsia e përgjithshme e distriktit ishte 7,482, e përbërë etnografikisht nga 5,973 rumë (grekë), 493 muslimanë, 342 armenë, 32 hebrenj dhe 642 njerëz të kombësisë tjetër.[2][3]

Arnavutköy dikur ishte i famshëm për luleshtrydhet e tij osmane, një version më pak i lëngshëm dhe më i vogël i luleshtrydheve që gjenden në pjesën tjetër të Turqisë. Disa fusha me luleshtrydhe ende mbijetojnë në brendësi të bregdetit dhe çdo pranverë zarzavatet vendase grumbullohen nga adhuruesit e luleshtrydheve.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bregu ujor në Arnavutköy është i veshur me disa nga shtëpitë më piktoreske prej druri të fundit të shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të për të mbijetuar përgjatë Bosforit, shumë prej tyre të dekoruara në stilin Art Nouveau.[4] Ndërsa duken shumë individuale, mendohet se shumica e elementeve dekorative në fasadat ishin prodhuar në masë.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Boğaziçi konsiderohet gjerësisht si një nga universitetet më të mira të Turqisë.[5] Fatkeqësisht që nga fillimi i vitit 2021, ajo është kapur në një mosmarrëveshje shpërqendruese për postin e rektorit.[6]

Akademia Amerikane për Vajzat u zhvendos në Arnavutköy më 1914, por më 1923 u zhvendos në lagjen Bağlarbaşı të Üsküdar në anën aziatike të qytetit ku vazhdon të pranojë studentë si Akademia Amerikane Üsküdar.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1 Yale 1 Tonguç, 1 Pat 2 Saffet Emre (2010). Istanbul The Ultimate Guide (në anglisht) (bot. 1st). Istanbul: Boyut. fq. 423. ISBN 9789752307346.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  2. ^ Reşat Ekrem Koçu, İstanbul Ansiklopedisi, vol. 2 (İstanbul 1958-1971), p. 1.041
  3. ^ Papastratis Th., Γειτονιές του Βοσπόρου [Neighborhoods of Bosporus], Athens, 2003, p. 72
  4. ^ 1 Barillari 2 Godoli, 1 Diana 2 Ezio (1996). Istanbul 1900: Art Nouveau Architecture and Interiors (në anglisht) (bot. 1st). New York: Rizzoli International Publications. fq. 201–04. ISBN 0847819892.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  5. ^ S.L.U, Course Guru. "All 189 Universities in Turkey | Rankings & Reviews 2022". UniversityGuru (në anglisht). Marrë më 2022-07-29.
  6. ^ "Istanbul university students clash with police over rector appointment". the Guardian (në anglisht). 2021-01-06. Marrë më 2022-07-29.