Jump to content

Turgut Reis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turgut Reis
Monumenti i Turgut Reis në Stambol
Lindur më1485
Karatoprak, Perandoria Osmane
Vdekur më23 qershor 1565
Malta (Rrethimi i Maltës)
Në aleancë me Perandoria Osmane
Shërbimi/dega Marina Osmane
Vite shërbimirreth 1500–1565
GradaAdmiral, Guvernator i përgjitshëm, Pasha
Në komandëKomandant i Përgjithshëm i Forcave Detare Osmane në Mesdhe (Bejlerbej)
Betejat/luftratBeteja e Prevezës (1538)
Pushtimi i Gozos (1551)
Rrethimi i Tripolit (1551)
Beteja e Ponzës (1552)
Beteja e Xherbës (1560)
Rrethimi i Madh i Maltës (1565)

Turgut Reis (1485 - 23 qershor 1565) ishte një komandant detar osman, guvernator dhe fisnik, me prejardhje turke[1][2][3][4] ose greke.[5][6] Nën komandën e tij, fuqia detare e Perandorisë Osmane u shtri në të gjithë Afrikën Veriore.[5] I njohur për gjeniun e tij ushtarak, dhe si një nga "më të rrezikshmit" e korsarëve, Turgut i është referuar si "luftëtari pirat më i madh i të gjitha kohërave", "padyshim më i aftë nga të gjithë udhëheqësit turq", dhe "i pa kurorëzuar mbret i Mesdheut ". Ai u përshkrua nga një admiral francez si "Një tabelë e gjallë e Mesdheut, mjaft e aftë në tokë për t'u krahasuar me gjeneralët më të mirë të kohës. Askush nuk ishte më i denjë se ai për të mbajtur emrin e mbretit".

Përveç shërbimit si admiral dhe korsar në Marinën e Perandorisë Osmane nën Sulejmanin e Madhërishëm, Turgut u emërua gjithashtu beu i Algjerit dhe Xherbës, bejlerbej i Mesdheut, si dhe beu dhe më pas Pasha i Tripolit. Ndërsa shërbente si Pasha i Tripolit, Turgut ndërtoi bëmat e mëdha në qytet, duke e bërë atë një nga më mbresëlënësit që shihen përgjatë gjithë bregdetit të Afrikës Veriore.[7]

  1. ^ Jamieson, Alan G. (2013). Lords of the Sea: A History of the Barbary Corsairs (në anglisht). Canada: Reaktion Books. fq. 59. ISBN 978-1861899460. Desperate to find some explanation for the sudden resurgence of Muslim sea power in the Mediterranean after centuries of Christian dominance, Christian commentators in the sixth century (and later) pointed to the supposed Christian roots of the greatest Barbary corsair commanders. It was a strange kind of comfort. The Barbarossas certainly had a Greek Christian mother, but it now seems certain their father was a Muslim Turk. Attempts were made to give Greek Christian parents to Turgut Reis, but all the indications are that he came from a Muslim Turkish peasant family.
  2. ^ Cengiz Orhonlu (1968). Belgelerle Türk Tarihi Dergisi "Journal of Turkish History with Documents". pp. 69. "Turgut Reis is one of the well known of Turkish seaman of XVI. century Mediterranean. He is the son of a villager named Veli from the Menteşe - Serulus (Serulus or Seravulos) region. At early age he joined the seamen and became known. In short time he became a captain of levends. In some views his life as a corsair starts almost during the same time that of Barbarossa brothers. Later he began to operate on western Mediterranean seas, working together with Barbarossa brothers (Gelibolulu Mustafa Ali, Künhü'l-ahbar, University books, No: 5959, pg. 300a)". {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ...However, when the sources are examined, There is no data to reach the judgment in question, moreover, all the evidence and clues that Turgut Reis came from a Muslim-Turkish family is pointing. "Cihan Yemişçi, Turgut Reis'in etnik menşei (Ethnic Origin of Turgut Reis)" (në turqisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ Svat Soucek,"Torghud Re'is",The Encyclopaedia of Islam (New Edition), Vol. 10, LeidenBrill, 2000, p. 570. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Reynolds, Clark G. (1974). Command of the sea: the history and strategy of maritime empires (në anglisht). Morrow. fq. 120–121. ISBN 9780688002671. Ottomans extended their western maritime frontier across North Africa under the naval command of another Greek Moslem, Torghoud (or Dragut), who succeeded Barbarossa upon the latter's death in 1546.
  6. ^ Naylor, Phillip Chiviges (2009). North Africa: a history from antiquity to the present (në anglisht). University of Texas Press. fq. 120–121. ISBN 9780292719224. One of the most famous corsairs was Turghut (Dragut) (?–1565), who was of Greek ancestry and a protégé of Khayr al-Din. He participated in the successful Ottoman assault on Tripoli in 1551 against the Knights of St. John of Malta.
  7. ^ Naylor, Phillip Chiviges (2009). North Africa: a history from antiquity to the present (në anglisht). University of Texas Press. fq. 120–121. ISBN 9780292719224. One of the most famous corsairs was Turghut (Dragut) (?–1565), who was of Greek ancestry and a protégé of Khayr al-Din. ... While pasha, he built up Tripoli and adorned it, making it one of the most impressive cities along the North African littoral.