Jump to content

Bejlerbeu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bejlerbej)

Bejlerbeu ose beglerbegu (nga turqishtja osmane بكلربكی‎; Beylerbeyi, "Beu i Bejlerëve", "komandant i komandantëve") ka qenë institucion i krijuar që në kohën e Muratit I, dhe që prej asaj kohe kishte funksionin e nënmbretit (vezir i vezirëve, sundimtar i sundimtarëve) në një rajon të gjerë administrativ si Rumelia. Mbarështonte drejtësinë, sigurimin publik, ushtrinë, etj., por me gjithë këtë pushtet nuk ishte tjetë veçse një i deleguar i Sulltanit.[1]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Beglerbeg-u" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 83. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)