Jump to content

Murati I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Murati i I
مراد اول
Sulltan
Murati
I 3-të Sulltan
Mbretërimi1362-1389
PasardhësiOrhani i I
PasardhësiBajaziti i I
[[Dinastia|]]Shtëpia e Osmanët
I atiOrhani
U lind29 qershor, 1326
Amasia
Vdiq15 qershor, 1389
Fushë Kosova
VarrimiTyrbja e Sulltan Muratit, Fushë Kosova

Murati i I supozohet se është i lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane.

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka ardhur në botë nga zonja Nilyfer dhe Orhani i I.

Beteja e Fushëkosovës (1389)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1389, sulltan Murati përfitoi nga trazirat në Bizant dhe u nis për në Kosovë. Synimi i tij nuk ishte marrja e Kosovës, por ajo e Ballkanit për të mbledhur bizantinët në një territor më të ngushtë.

Kështu sulltan Murati mblodhi jeniçerë e spahinj për t'u nisur në betejën e radhës. Kur mbërritën, filloi një kasaphanë e vërtetë. Mendohet se kosovarët luftonin më keq se barbarët, me shkëmbinj dhe me pemë (duke i rrokullisur ato kundrejt armikut). Por sulltan Murati mori pjesë në betejë duke luftuar trimërisht. Një luftëtar i zoti serb, Millosh Kopiliqi, nxorri kamën nga brezi dhe ia nguli sulltanit osman. Edhe pse sulltan Murati vdiq, osmanët e fituan betejën.

Sulltan Murati u pasua nga sulltan Bajaziti.