Jump to content

Sulejmani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sulejmani II
Sulltan i 20-të Perandorisë Osmane
Në detyrë
8 nëntor 1687 – 22 qershor 1691
Paraprirë ngaMehmeti IV
Pasuar ngaAhmeti II
Të dhëna vetjake
U lind më15 prill 1642
Stamboll, Perandoria Osmane
Vdiq më22 qershor 1691
Edrene, Perandoria Osmane
PunësimiSulltan (Perandor)

Sulejmani II ose Sylejmani (Turqishtja osmane: سليمان ثانى Süleymān-i sānī, 15 prill 1642 - 22 qershor 1691) ishte sulltani i 20-të i Perandorisë Osmane nga viti 1687 deri më 1691. Pasi Sulejmani erdhi në front, ai dhe vizieri i tij Fazël Mustafa Pasha ishin në gjendje të ripushtonin me sukses Beogradin në vitin 1690.

Sulejmani II lindi në vitin 1642, djali i Ibrahimit, sulltani i 18-të, dhe Ashub Sulltan, një serbe e cila fillimisht kishte emrin Katarina.[1][2][3] Sulejmani ishte vetëm 3 muajsh më i ri se gjysmë-vëllau i tij Mehmeti IV, i cili lindi më 2 janar 1642. Pas depozitimit dhe ekzekutimit të babait të tij në vitin 1648, gjysmë-vëllai i Sulejmanit Mehmeti erdhi në fron. Në vitin 1651 Suleiman u mbyll në kafes (kafaz), një lloj burgu luksoz për princat e gjakut brenda Pallatit Topkapı (ai ishte projektuar për të siguruar që askush nuk mund të organizonte një rebelim) dhe ai qëndroi atje për 36 vjet derisa ai mori fronin në vitin 1687.

Pak para se të merrte fronin, osmanët pësuan një humbje shkatërruese në betejën e dytë të Mohakut në vitin 1687. Në vitin 1688, Sulejmani II kërkoi urgjentisht për ndihmë kundër austriakëve që po përparonin me shpejtësi, gjatë Luftës Osmane-Habsburg, por perandorit Mughal Aurangzeb dhe forcat e tij ishin shumë të angazhuara shumë në Luftërat Deccan kundër Maratasve për t'u angazhuar për çdo ndihmë zyrtare për aleatët e tyre të dëshpëruar osmanë.[4]

Sulejmani II me mjeshtëri e emërtoi Köprülü Fazëll Mustafa Pashën si Vezirin e Madh më 25 tetor 1689, duke çuar në rikthimin e Beogradit në vitin 1690. Megjithatë, kur Rusia u bashkua me aleancën e fuqive evropiane, osmanët humbën mbështetjen e aleatëve të tyre të Krimesë të detyruar të mbrojnë veten nga pushtimi rus. Nën udhëheqjen e Köprülü, osmanët ndërprenë një përparim austriak në Serbi dhe shkatërruan një kryengritje në Maqedoni dhe Bullgari derisa Köprülü Fazël Mustafa Pasha u vra në Betejën e Slankamenit nga forcat austriake, dy muaj pasi Sulejmani II vdiq në Pallatin Edrene në vitin 1691.

  1. ^ "Sultan II. Süleyman Han". Ministria e Kulturës dhe Turizmit. Marrë më 2009-02-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Günseli İnal; Semiramis Arşivi (2005). Semiramis: Sultan'ın gözünden şenlik. YKY. fq. 27. ISBN 978-975-08-0928-6. Siileyman'in annesi Sirp Katrin yani Dilasiip Hatun {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ali Kemal Meram (1977). Padişah anaları: resimli belgesel tarih romanı. Öz Yayınları. fq. 325. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mughal-Ottoman relations: a study of political & diplomatic relations ... - Naimur Rahman Farooqi - Google Boeken. Books.google.com. 1989. Marrë më 29 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)