Abdyl Hamiti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abdyl Hamiti i I
عبد الحميد الاول
Sulltan
Abdulhamid I.jpg
Abdyl Hamiti i I
I 27-të Sulltan
Mbretërimi 1773-1789
Pasardhësi Mustafa i III
Pasardhësi Selimi i I
[[Dinastia|]] Shtëpia e Osmanët
Baba Ahmeti i III
Lindi 20 Mars 1725
Stambolli
Vdiq 1789
Stambolli
Religjioni Islami Synit

Sulltan Abdyhl Hamiti i I apo thjesht Abdylhamidi ose Abd ul-Hamid (Osmanisht عبد الحميد الاول), lindi në mars të vitit 1725Stamboll dhe vdiq në vitin 1789.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

e edituar nga: M.Zh.