Murati II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulltan Murati i II

Murad II Koxha (qershor 1404, Amasia - 3 shkurt 1451, Edirne) ishte sulltan i Perandorisë Osmane 1421-1451 (me përjashtim të një periudhe prej 1444 deri 1446, kur djali i tij Mehmeti II mbretëroi).

Mbretërimit Murati II u shënua ne histori gjatë kohes qe ai luftoi kundër zotërve feudalë të krishterë të Ballkanit dhe Emiratet turkeAnadoll (bejlleqe), një konflikt që zgjati 25 vjet. Ai ishte sjellë deri në Amasia, dhe hipi në fron pas vdekjes se babait të tij Mehmet I. Nëna e tij ishte Sulltanesha Emine Hatun, vajza e Sulejman Beut, sundimtar i Dulkadiridet, bashkëshorte e tretë e babait të tij. Martesa e tyre ka shërbyer si një aleancë midis otomanëve dhe këtë shtet tampon.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]