Ibrahimi (sulltan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulltan İbrahimi
Ibrahim I.jpg
Sulltan i Perandorisë Osmane
Në zyrë
9 shkurt 1640 – 8 gusht 1648
PasardhësiMuradi i IV
Pasuar ngaMehmedi i IV
Të dhënat vetjake
Lindur më10 tetor 1615
Stamboll Perandoria Osmane
Vdiq më18 gusht 1648
Stamboll Perandoria Osmane
ProfesioniSulltan (Perandor)

Sulltan Ibrahimi ishte djali i sulltan Ahmet dhe sulltaneshes Kösem. Ai njihet si humbes i Venedikut. Ai vjen familja osmanlli dhe ishte me origjinë nga Shqipëria, qe u mor peng dhe u stervit nga vete sulltani i asaj kohe.