Ahmeti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ahmedi i I)
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Ahmedi i I
Sultan I. Ahmet.jpg
Sulltan i Perandorisë Osmane
22 dhjetor 1603 – 22 nëntor 1617
Paraardhësi: Mehmedi i III
Pasardhësi: Mustafai i I
Të dhënat personale
Lindi më: 18 prill 1590
Lindi në: Stamboll Perandoria Osmane
Vdiq më: 22 nëntor 1617
Vdiq në: Stamboll Perandoria Osmane
Profesioni: Sulltan(Perandor)
Feja: Mysliman


Ahmedi i I lindi me 18 prill në vitin 1590 dhe jetoi gjer me 22 nëntor të vitit 1617, ishte i biri i Mehmedit të III-të dhe i Sultaneshës Handan(Handan Sulltan). Sulltan i Perandorisë Osmane ishte prej vitit 1603 gjer në vitin 1617. Vdiq nga problemet e stomakut dhe ishte nje nga sulltanet qe vdiq ne moshe te re . Bashkeshortja e tij ishte konkubina Kosem, gruaja me e fuqishme ne lindje dhe nene e 3 sulltaneve dhe gjithashtu Sulltani Ahmedi kishte grua dhe konkubinen Mahfiruz e cila dallohet per bukurine e saj . Shquhet gjithashtu si gruaja me e bukur qe Perandoria Osmane ka pasur me karakteristike syte e saj jeshile.

Sulltan Ahmedi i I

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]