Safije Sultan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Safije Sultan ishte nje nga sulltaneshat me te forta te perandorise osmane. Gruaja e Muratit III dhe nena e sulltan mehmetit III. Ajo solli nje kukubine per Ahemtin III qe quhej Anastasia por qe tani njihet si Sulltanesha Kosem nena e 3 sulltanve