Murati III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulltan Muradi
Sultan Murad III.jpg
Sulltan
22 dhjetor 157416 janar 1595
Paraardhësi: Selimi i II
Pasardhësi: Mehmedi i III
Të dhënat personale
Lindi më: 4 korrik 1546
Lindi në: Manisa Perandoria Osmane
Vdiq më: 16 janar1595
Vdiq në: Stamboll Perandoria Osmane
Kombësia: Osman
Profesioni: Sulltan(Perandor)
Feja: Mysliman

Murati i III u lind në vitin 1546 dhe jetoi gjer më 1595. Ishte biri i Sulltan Selimit të Dytë , rininë e kaloi në Manisa. Si Sulltan ishte prej vitit 1574 gjer në vdekjen e tijë 1595. Në vitet fillestare ishin ende gjallë edhe arkitekti i njohur Mimar Sinani poashtu edhe Veziri i Madh Sokollu Mehmet Pasha. Në kohën e Sulltan Muratit Perandoria Osmane i arriti kufijt më të gjër në lindje. Pas tij në krye të fronit erdhi i biri Mehmedi.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]