Orhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orhani i I
ورخان غازی
Sulltan
Orhan I.jpg
Orhani i I
I 2-të Sulltan
Mbretërimi 1323/4-1362
Pasardhësi Osmani i I
Pasardhësi Murati i I
[[Dinastia|]] Shtëpia e Osmanët
Baba Osmani i I
Lindi 1281
Sogut
Vdiq Mars 1323/4
Bursa
Religjioni Islami

Orhan ose Orhan Gaziu (osmanisht: ورخان غازی; turqisht: Orhan Gazi; rreth 1281 - mars 1362) ishte bei i dytë i sulltanatit otomanë (të njohur më pas si Beylik osman ose Emirat) nga 1323/4 deri në 1362. Ai lindi në Söğüt, si i biri i Osman Gazi dhe Malhun Hatun. Gjyshi i tij ishte Ertuğrul.

Të arriturat e tijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]