Mehmeti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulltan Mehmedi i III
Mehmed III.jpg
Sulltan i Perandorisë Osmane
15 janar 1595 – 22 dhjetor 1603
Paraardhësi: Murati i III
Pasardhësi: Ahmedi i I
Të dhënat personale
Lindi më: 26 maj 1566
Lindi në: Manisa, Perandoria Osmane
Vdiq më: 22 dhjetor 1603
Vdiq në: Stamboll, Perandoria Osmane
Profesioni: Sulltan (Perandor)
Feja: Mysliman

Mehmedi i III u lind më 26 maj 1566 dhe jetoi gjer më 22 dhjetor 1603. Sulltan ishte prej vitit 1595 gjer më 1603. Ishte babai i Ahmetit te parë, mësimet e para i mori në Manisa dhe pas vdekjes së të atit më 1595 u ul në fron.

Bëri një lufte kunder Austris të cilë e fitoi, më pas u bë dhe lufta e njohur "Lufta e Haçovës" të cilën e fituan osmanët, më pas luftoj me safevidët ku u neshkruajt një marrveshje miqësore. Më vitin 1603 vdiq në Stamboll.

Të arriturat e tijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • E fitoj luftën në Hungri kundër austriakëve.
  • E pushtoj kalan e Egrit.
  • E fitoj "Luftën e Haçovës".
  • E pushtoj kalan e Kanixhes.
  • Ndërtoi monumente të rëndësishme ne tërë Perandorin.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i informatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]