Sulltani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sultan Beyazit nga Haydar Hatemi, 1999

Sulltani ose Sulltanesha (arabisht nga fjala, fuqi, autoritet) është një titull turk, me kuptime te ndryshme historike.

Shumë e përfolur mbetet se kush e ka përdorur për herë të parë këtë fjalë, duke e preferuar me shume se termat e tjerë arab si Maliq (Malik "mbret"), Amir (Amīr "komandant") ose Kaid (Qā'id kryetar). Me shumë siguri Sulltan u quajtën Ejjubidi të Sirisë, Egjiptit, Arabisë dhe Jemenit, të etnisë kurde, d.m.th. iranianë me gjuhë indoevropiane. Sulltan ishin edhe pasardhesit e tyre Mamelukët (Turqit dhe Kerkesët), Turqit selxhukë dhe më të njohurit nga të gjithë ne Evropën e krishtere, Osmanët. Shumë qeveritarë myslymanë preferuan këtë titull me karakter te pastër perandorak, që nuk përziehet më vlera shpirtërore apo fetare. Dinastia dhe vendi i qeverisur nga një sulltan quhet Sulltanat (Arabisht: سلطنة) që do të thotë dominim ose rregjim.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]