Jump to content

Gadishulli Arabik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Arabia)
Gadishulli Arabik

Gadishulli Arabik (Arabisht: شبه الجزيرة العربية shibhu l-jazīrati l-ʿarabiyyah ose جزيرة العرب jazīratu l-ʿarab), është një gadishull ne Azinë Jugperëndimore, ndodhet në verilindje të AfrikësPllakën Arabik. Gadishulli, plus Bahreini, arkipelagu Socotra dhe ishujt e tjerë afër formojnë një rajon gjeopolitik të quajtur Arabia, i cili është rajoni më i madh në botë pa ndonjë lumë. Gadishulli Arabik është gadishull i madh në botë, me 3,237,500 km2. Arabia përbëhet nga shtatë vende: Kuvajti, Bahreini, Omani, Katari, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Jemeni.[1] Gadishulli i formuar si rezultat i çarjes së Detit të Kuq midis 56 dhe 23 milion vjet më parë, dhe kufizohet nga Deti i Kuq në perëndim dhe jugperëndim, Gjirin Persik në verilindje, Levantin në veri dhe Oqeanin Indian në juglindje. Gadishulli luan rol të rëndësishëm gjeopolitikbotën arabe për shkak të rezervave të naftës dhe gazit natyror.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afrika, nën nënkontinenti arab, dhe Euroazia

Gadishulli Arabik kufizohet nga Gjiri Persik në verilindje, Ngushtica e Hormuzit dhe Gjiri i Omanit në lindje, Deti Arabik në jug dhe juglindje, Gjirin e Adenit në jug, Kanalin Guardafui dhe Detin Somalez në jug, ngushticën Bab-el -Mandeb në jugperëndim dhe Detin e Kuq e cila ndodhet në jugperëndim dhe perëdim.[2] Pjesa veriore bashkon me shkretirën siriane pa vijë të kufirit të qartë, megjithëse kufiri verior i gadishullit zakonisht konsiderohet të jetë kufijtë veriorë të Arabisë Saudite dhe Kuvajtit.[2]

Tipari më i spikatur i gadishullit është shkretëtira, por në jugperëndim, ka vargje malore, të cilat marrin reshje më të mëdha sesa pjesa tjetër e gadishullit. Harrat al-Sham është një fushë e madhe vullkanike që shtrihet nga Arabia veriperëndimore në Jordani dhe Sirinë jugore.[3]

Kufijtë politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet e Arabisë

Vendet përbërës të gadishullit janë Kuvajti, Katari, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), në lindje, Omani në juglindje,Jemeni në jug, Arabia Saudite në qendër. Vendi ishullor i Bahreinit shtrihet në bregun lindor të Gadishullit.[2] Për shkak të juridiksionit të Jemenit mbi arkipelagun Socotra, skema gjeopolitike e Gadishullit përballet me Kanalin Guardafui dhe Detin Somalez në jug.[4]

Gadishulli Arabik

Gjashtë vendet (Bahreini, Kuvajti, Omani, Katari, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe) formojnë Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit (GCC).[5]

Mbretëria e Arabisë Saudite mbulon pjesën më të madhe të Gadishullit. Shumica e popullsisë së Gadishullit jeton në Arabinë Saudite dhe Jemen. Gadishulli përmban rezervat më të mëdha të naftës në botë. Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë ekonomikisht më të pasurat në rajon. Katari, një gadishull i vogël në Gjirin Persik në gadishullin më të madh, është shtëpia e stacionit televiziv në gjuhën arabe Al Jazeera dhe filialit të tij në gjuhën angleze Al Jazeera English. Kuvajti, në kufi me Irakun, është një vend i rëndësishëm strategjikisht, duke formuar një nga bazat kryesore të forcave të koalicionit që montojnë pushtimin e Irakut të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të vitit 2003.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse e populluar historikisht lehtë, Arabia politike shquhet për një normë të lartë të rritjes së popullsisë - si rezultat i dy hyrjeve shumë të forta të punës migrantë, si dhe i ritmeve të larta të lindjeve të qëndrueshme. Popullsia ka tendencë të jetë relativisht e re dhe shumë e anuar nga raporti gjinor i dominuar nga meshkujt. Në shumë shtete, numri i aziatikëve të Jugut tejkalon atë të qytetarëve lokalë. Katër shtetet më të vogla (sipas zonës), të cilat kanë të gjithë vijat e tyre bregdetare në Gjirin Persik, shfaqin rritjen më ekstreme të popullsisë në botë, afërsisht trefishuar çdo 20 vjet. Në vitin 2014, popullsia e vlerësuar e Gadishullit Arabik ishte 77,983,936 (përfshirë të mërguarit).[6] Gadishulli Arabik është i njohur për të pasur një nga raportet më të pabarabarta të gjinive për të rritur në botë me femrat në disa rajone (sidomos në lindje) që përbën vetëm një të katërtën e vikenarëve dhe tricenarianëve.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhjetë qytetet më të popullarizuar janë:

# City Pop.
1 Arabia Saudite Riadi 7,231,447
2 Arabia Saudite Xhide 4,610,176
3 Kuwait Kuvejt siti 3,114,553
4 Stampa:Country data Yemen Sana 2,972,988
5 Emiratet e Bashkuara Arabe Dubai 2,878,344
6 Arabia Saudite Meka 2,042,106
7 Emiratet e Bashkuara Arabe Sharxha 1,684,649
8 Oman Maskat 1,549,729
9 Arabia Saudite Medina 1,488,782
10 Emiratet e Bashkuara Arabe Abu Dhabi 1,482,816
Burimi: 2020[7]

Peizash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

'Plazha e breshkës'
Salalah është një destinacion turistik i njojhur në Arabi.
AR-Arabian Plate, velocities with respect to Africa in millimeters per year

Toka dhe Deti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e tokës së Gadishullit Arabik është i papërshtatshëm për bujqësi. Tokat pjellore e Jemenit kanë inkurajuar zgjidhjen e pothuajse të gjitha të tokës nga niveli i detit deri në malet në 3.000 m. Në tarracat e lartë arrin të përpunuar janë ndërtuar për të lehtësuar, grurë fruta, kafe, xhenxhefil, dhe kultivimin Khat.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nxjerrja dhe rafinimi i naftës dhe gazit janë aktivitetet kryesore industriale në Gadishullin Arabik. Rajoni ka gjithashtu një sektor aktiv ndërtimi, me shumë qytete që pasqyrojnë pasurinë e gjeneruar nga industria e naftës. Sektori i shërbimeve dominohet nga institucionet financiare dhe teknike, të cilat, ashtu si sektori i ndërtimit, kryesisht i shërbejnë industrisë së naftës. Punimet artizanale tradicionale si endja e qilimave gjenden në zonat rurale të Arabisë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Geopolitics of the World System – Page 337, Saul Bernard Cohen – 2003
  2. ^ a b c "Arabia". Britannica Online Encyclopedia (në anglisht). Marrë më 2011-05-21.
  3. ^ Weinstein, Y. (1 janar 2007). "A transition from strombolian to phreatomagmatic activity induced by a lava flow damming water in a valley". Journal of Volcanology and Geothermal Research (në anglisht). 159 (1–3): 267–284. Bibcode:2007JVGR..159..267W. doi:10.1016/j.jvolgeores.2006.06.015.
  4. ^ McLaughlin, Rob. "The Continuing Conundrum of the Somali Territorial Sea and Exclusive Economic Zone." The International Journal of Marine and Coastal Law 30.2 (2015): 305-334.
  5. ^ A.S. Alsharhan, Z. A. Rizk, A. E. M. Nairn [et al.], 2001, Waterology of an Arid Region, Elsevier.
  6. ^ "The World Fact book" (në anglisht). Central Intelligence Agency. 2007-08-07. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2008. Marrë më 2008-08-12.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  7. ^ World City Populations 2020