Maskat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maskat
مسقط
Musqat
Qytet
Një xhami në Muscat
Një xhami në Muscat
Popullsia
 • Gjithsej156 milion
Faqja zyrtarewww.mm.gov.om

Muscat (Arabisht: مسقط) është kryeqyteti i Omanit. Sipas shtatorit 2015, popullsia e qytetit ka arritur deri në 1.56 milionë banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muscat ndodhet në verilindje së Omanit. Kufizohet me rajonin Al Batinah në perëndim dhe me rajonin Ash Sharqiyah në lindje.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muscat ka klimë shkretëtire verë të gjatë dhe të nxehtë dhe me dimër të nxehtë. Temperaturat gjatë verës mund të arrijnë deri në 40 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2003, Muscat ka pasur mbi 630,000 banorë përfshirë 370,000 meshkuj dhe 260,000 femra.

Arabishtja është gjuhë që flitet në Muscat, poashtu banorët flasin anglisht, gjuhën e Azisë Jugore, hindi dhe urdu.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]