Maskat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muscat
مسقط
Musqat
Qytet
noform
Një xhami në Muscat
Vendndodhja
Muscat is located in Omani
Muscat
Muscat
Vendndodhja e Muscat në Oman

Koordinatat: 23°36′V 58°35′L / 23.600°V 58.583°L / 23.600; 58.583

Administrimi
Shteti Flamuri Omani
Provinca Muscat
Kryetari i komunës Qaboos bin Said
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.500 km2
Popullsia 1,56 milion banorë
Dendësia 214 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+4
Faqja Zyrtare www.mm.gov.om

Muscat (Arabisht: مسقط) është kryeqyteti i Omanit. Sipas shtatorit 2015, popullsia e qytetit ka arritur deri në 1.56 milionë banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muscat ndodhet në verilindje së Omanit. Kufizohet me rajonin Al Batinah në perëndim dhe me rajonin Ash Sharqiyah në lindje.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muscat ka klimë shkretëtire verë të gjatë dhe të nxehtë dhe me dimër të nxehtë. Temperaturat gjatë verës mund të arrijnë deri në 40 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2003, Muscat ka pasur mbi 630,000 banorë përfshirë 370,000 meshkuj dhe 260,000 femra.

Arabishtja është gjuhë që flitet në Muscat, poashtu banorët flasin anglisht, gjuhën e Azisë Jugore, hindi dhe urdu.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]