Bajaziti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sulltan Bajazit II

Bajaziti i II u lindë në vitin 1447 dhe jetoi gjer në vitin 1512. Sulltan i Perandorisë Osmane ishte prej vitit 1481 gjer me 1512.[1] Për shkak se ishte fetarë i madh njihet edhe me emrin Bajaziti i Shenjtë. Mamaja e tij ishte vajza e nje tregtari Shqiptar.

Sundimi dhe arritjet e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajezit II në vitin 1481 kur merr lajmin e vdekjes së të atit të tij niset menjëherë për në Stamboll mirëpo vëllau i tij më i vogël Cem nuk e pranon sundimin e tij dhe me ndihmën e mamlukëve ai ballafaqohet me Bajazitin mirëpo ai mposhtet dhe arratiset për në Rodos nën mbrojtjen e Papa Inocentit VIII . Në anën tjetër Bajaziti kurorëzohet si sulltani i tetë i perandorisë osmane.Papa u mundua ta përdorte Cemin si mjet anti-osman mirëpo pasi e pa se ishte e kotë ai e liroi atë për në Napoli ku në vitin 1492 edhe ndëroi jetë.

Pasi Bajaziti si 34 vjeçar morri fronin osman ai menjëherë filloi me konsolidimin e perandorisë dhe fillon me ekspedita ushtarake kundër Venedikut në Morea e në Mesdheun lindor.Këto luftëra zgjatën gjer në vitin 1501 e cila rezultoi më pas me vënien nën kontroll të tërë Peloponezit nga ana e osmanëve.Ndërsa në lindje filloi formimi i një perandorie të re e cila proklamonte mbrojtjen e shiismit dhe e cila udhëheqej nga Shah Ismajli ushtarët e të cilit e vranë vezirin e lartë Ali Pashën pas rebelimit të tyre kundër osmanëve.

Imigrimi i hebrenjëve dhe muslimanëve nga Spanja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrikun e vitit 1492 mbreti i ri i Spanjës dha urdhër për dëbimin e gjithë hebrenjëve edhe muslimanëve nga vendi i tij.Ndërsa Bajaziti dërgoi një ushtri nën udhëheqjen e Kemal Reisit që ti evakuonte muslimanët e hebrenjt dhe ti merrte e ti vendoste në trojet e perandorisë osmane.Poashtu ai u dha urdhër që të gjithë bejlerët e tij ti pranonin refugjatët dhe tiu garantonin siguri e mirëseardhje e tu jepnin atyre epitetin e një qytetari të lirë osman.Dhe poashtu i uli taksat për ta.Këta musliman e hebrenj të ardhur kryesisht nga Iberia ndikuan pozitivisht në zhvillimin e perandorisë pasi sollën metoda të reja jetese në trojet osmane.

Xhamia e Sulltan Bayazid II

Gjatë sundimit të Bajazitit thuhet se hebrenjt përjetuan kulmin e tyre kulturor pasi u njohën poet si: Solomon len Elijah Shalbethai , Cohen e shkenctar si Comtino e dijetar si Talmudisti.

Trashëgimi i fronit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 shtator 1509 Konstandinopoja u godit nga një tërmet.I cili shkatërroi shumë pjesë të qytetit.Në vitet e fundit të jetës së tij Bajaziti pa luftën mes djemve të tij Selimit e Ahmetit për fron.Ahmeti pushtoi Karamanin dhe marshoi drejt Stambollit për ta shpallur triumfin e vet.Mirëpo Selimi që gjendej në Traki i shpalli luftë Bajazitit të atit të tij mirëpo u mposht duke u aratisur për në Krime.I frikësuar se do ta vriste Bajaziti nuk e lejoi Ahmetin të hynte në Stamboll.Në anën tjetër Selimi bashkë me mbështetjen e jeniçerëve detyroi të atin e tij te abdikonte nga froni më 25 prill 1512 dhe kështu u kurorëzua si sulltani i nëntë i perandorisë osmane.

Fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

-Sehzade Korkut

-Sehzade Abdullah

-Sehzade Ahmet

-Sehzade Alemshah

-Sehzade Sehinshah

-Sulltan Selim I (1470-1520) pasuesi i radhës i tij në fronin osman.

-Sehzade Mehmet

-Fatima Sulltan

-Aynishah Sulltan

-Sulltanzade Sulltan

-Hundi Sulltan

-Kamershah Sulltan

Vdekja e Bajazitit 1512[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajaziti i II vdiq pak muaj pasi u detyrua që të abdikonte nga froni osman nga i biri i tij Selim I më saktësisht ai ndëroi jetë më 26 maj 1512 ne Buyukçekmece.I biri pasi trashegoi fronin e lene nga i ati, ndoqi nje menyre tjeter nga i ati per te qeverisur. Nderkohe froni ishte gjithmone pretendent nga pasardhesit qe la princ Xhemi. Pashallaret tradhtare kur froni lihej vakant dhe kur kishin armiqesi me princat qe trashegonin fronin, e mendonin si mundesi ngjitjen ne fron te princave te djalit tjeter te sulltan Mehmetit II.

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sultan Bajazid's (i.e., Beyazit's) Mosque, Constantinople, Turkey". World Digital Library. 1890-1900. Marrë më 2013–10–19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (Ndihmë!)