Selimi i I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Selimi i I

Jeta e tijë[redakto | redakto tekstin burimor]

Selimi i I Osm.سليم الأول بن بايزيد الثاني بن محمد الفات‎‎; lindi në vitin 1470 dhe jetoi gjer me 1520.Pushtetin e kishte prej vitit 1512. Sipas shkrimeve të historianëve Osman Selimi i I ishte edhe Kalifi i parë i Perandorisë Osmane.

Ia merr pushtetin babait Bajazitit të II. Selimi lufton kundër Shiitve, dhe e zgjeron perandorinë në Siri dhe Egjipt .

Arritjet e tijë[redakto | redakto tekstin burimor]

[1]