Osmani II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Genxh Osman

Osmani II ose Genxh Osman ishte djali i sulltan Ahmetit I dhe gruas se tij te pare sulltaneshes Mahfiruze Hatixhe e Perandorisë Osmane.

Sulltanesha Kosem u kujdes per Osmanin pasi i vdiq e ema. Kur ai vrau gjysme vellain e tij Princ Mehmetin, Sulltanesha Kosem e mohoi Osmanin si djalin e saj.Ai u martua me konkubinen Meleksima, me te cilen pati nje femije, princin Omer i cili vdiq shume I vogel. Gruaja e tij e dyte ishte Sulltanesha Akile vajzen e Shejhyl Islamit me te cilen pati dy femije Princ Mustafain dhe Sulltaneshe Zejnepin. Osmani II u ekzekutua nga Damat Kara Davud Pasha.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]