Osmani III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osmani III
OsmanIII.jpg
Sulltan i 25-të Perandorisë Osmane
13 dhjetor 1754 – 30 tetor 1757
Paraardhësi: Mahmuti I
Pasardhësi: Mustafa III
Të dhënat personale
Lindi më: 2 janar 1699
Lindi në: Edrene, Perandoria Osmane
Vdiq më: 30 tetor 1757
Vdiq në: Stamboll, Perandoria Osmane
Profesioni: Sulltan (Perandor)
Feja: Islami

Osmani III (Turqishtja osmane: عثمان ثالث‎ ‘Osmān-i sālis; 2 janar 1699 - 30 dhjetor 1757) ishte sulltani i 25-të i Perandorisë Osmane prej vitit 1754 deri më 1757.[1] Ai ishte djali i Mustafa II dhe Shehsuvar Sulltan.

Osmani III jetoi shumicën e jetës së tij si i burgosur në pallat, dhe si pasojë e bërjes së sulltanit ai pati disa veçori të sjelljes. Ndryshe nga sulltanët e mëparshëm, ai e urrente muzikën dhe i dëboi të gjithë muzikantët nga pallati.

Osmani ishte përgjegjës për një dekret në vitin 1757, që ruajti Status Quo e vendeve të ndryshme të Tokës së Shenjtë për të krishterët, myslimanët dhe hebrenjtë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Upham, Edward (1829). "Chapter XV: OTHMAN III Twenty Fifth Reign H 1168 A.D. 1754". History of the Ottoman Empire from its Establishment till the Year 1828. Gjendja e Konservatorit. XL. Original from Oxford University: Constable and Co. fq. 260. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Michael R. T. Dumper; Bruce E. Stanley (2007). Cities of the Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. fq. 209. ISBN 978-1-57607-919-5. Marrë më 29 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)