Edward Upham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Edward Upham (1776– 24 janar 1834) ishte librashitës dhe orientalist anglezë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të bëhej librashitës në vendlindjen e tij, Exter. Upham u bë anëtar i korporatës, ishte sherif në vitin 1807, dhe kryebashkiaku i Exeter në vitin 1809. Ai u tërhoq dhe kaloi kohë me shkrim.

Ai ishte anëtar i Shoqërisë Mbretërore Aziatike. Deri në fund të jetës së tij ai banonte në Dawlish, ku ai ishte një prej besimtarëve bamirësie.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Upham shkroi:

  • Rameses: an Egyptian Tale, with Historical Notes of the Era of the Pharaohs, London, 1824, 3 vëllime (anonim).
  • Karmath: an Arabian Tale, London, 1827, (anonim).
  • The History and Doctrine of Buddhism, popularly illustrated with Notices of the Kappooism or Demon Worship, and of the Bali, or Planetary Incantations of Ceylon, with 43 lithographic prints from original Singalese designs, London, 1829.
  • History of the Ottoman Empire from its Establishment till the year 1828, Edinburgh, 1829, 2 vëllime.
  • Historical and Descriptive Notices of China and its North-Western Dependencies, London, 1832 (prej The Gentleman's Magazine tetor 1832).
  • The Mahávansi, the Rájá-Ratnácari, and the Rájá-vali, forming the Sacred and Historical Books of Ceylon; also a Collection of Tracts illustrative of the Doctrines and Literature of Buddhism, translated from the Singhalese, London, 1833, 3 vëllime. (botuar nga Upham).

Upham gjithashtu përfundoi Index to the Rolls of Parliament, comprising the Petitions, Pleas, and Proceedings of Parliament (A.D. 1278–A.D. 1503), filluar nga John Strachey dhe John Pridden, dhe u botua në Londër, 1832.