Edreneja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Edreneja
Turqisht : Edirne
Qytet
noform
Xhamia e Selimit dhe statuja e Arkitektit Sinan
Vendndodhja
Edreneja is located in Turqia
Edreneja
Edreneja

Koordinatat: 41°40′37″V 26°33′20″L / 41.67694°V 26.55556°L / 41.67694; 26.55556

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni Marmara
Provinca Edreneja
Kryetari i Bashkisë Recep Gürkan (CHP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 844 km2
Lartësia 41 m (m.n.d.)
Popullsia 185,408 banorë (2019)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3
Kodi Postal 22100
Prefiksi 0 284
Targa 22
Koordinatat 41° 40′ 37″ Veri

26° 33′ 20″ Lindje

Edreneja (Turqisht: Edirne), gjithashtu e njohur me emrin antik Adrianopojë (latinisht: Hadrianopolis), është një qytet në provincën veriperëndimore turke të Edrenesë në rajonin e Trakisë Lindore, afër kufijve të Turqisë me Greqinë dhe Bullgarinë. Edreneja shërbeu si kryeqyteti i tretë i Perandorisë Osmane nga viti 1369 deri më 1453, para se Kostandinopoja (Stambolli i sotëm) të bëhej kryeqyteti i katërt dhe i fundit i perandorisë midis 1453 dhe 1922. Popullsia e vlerësuar e qytetit në 2019 ishte 185,408.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edreneja ka një klimë e lagësht (Cfa) dhe klimë mesdhetare verore të nxehtëklasifikimin e klimës Köppen, pasi që vetëm një muaj i verës ka më pak se 40 mm (1.6 in) reshje, duke mos lejuar që ai të klasifikohet si subtropikal i lagësht ose mesdhetare. Edreneja ka verë të nxehtë, të zhurmshme, mesatarisht të thatë dhe dimër të ftohtë, të lagësht dhe herë pas here me dëborë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mundja me vaj në Kırkpınar

Turneu tradicional i mundjes në vaj të quajtur Kırkpınar, mbahet çdo vit në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. Kakava, një festival ndërkombëtar që feston romët (romët myslimanë) mbahet në 5 maj të çdo viti.[1]

Një partneritet kulturor me Lörrach, Gjermani filloi në vitin 2006. Qëllimi është shkëmbimi i nxënësve dhe studentëve për të përmirësuar aftësitë dhe kuptimin e tyre kulturor.

Edreneja është e njohur mirë për pjatat lokale. "Ciğer tava" (mëlçia e pjekur dhe e skuqur thellë) shpesh shërbehet me një anë të cacık, një pjatë të freskët me kos të tretur të holluar me kastravec të copëtuar. Gjithashtu, marzipani i bërë në vend, i cili ka një recetë të ndryshme nga marzipani standard, është një nga ëmbëlsirat tradicionale të Edrenesë.

Fshisat e punuar me dorë me një pasqyrë në to janë një nga imazhet kulturore të qytetit dhe një traditë qendrore e martesës. Versionet në miniaturë shiten ende në dyqanet e dhuratave.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e Edrenesë varet kryesisht nga bujqësia. 73% e popullsisë që punon punon në bujqësi, peshkim, pyje dhe gjueti. Ultësira është prodhuese. Misri, panxhari i sheqerit dhe luledielli janë prodhimet kryesore. Pjeprat, shalqinjtë, orizi, domatet, patëllxhanët dhe vreshtaria janë të rëndësishme.

Autostrada përmes që lidh Evropën me Stambollin, Anadollin dhe Lindjen e Mesme kalon përmes Edrenesë.

Ndërtesat dhe ngjarjet historike turke kanë ngritur rolin e turizmit në ekonomi.

Industritë e bazuara në bujqësi (agroindustritë) janë veçanërisht të rëndësishme për ekonominë e qytetit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kakava'da ateş yakıldı". www.hurriyet.com.tr (në turqisht). Marrë më 2019-03-09.