Rajoni Marmara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°00′N 29°00′E / 41.000°N 29.000°E / 41.000; 29.000

Rajoni Marmara
Marmara Bölgesi
Rajon i Turqisë
Location of Rajoni Marmara

Rajoni Marmara (turqisht: Marmara Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

I vendosur në Turqinë veriperëndimore, kufizohet me Greqinë dhe Detin Egje në perëndim, Bullgarinë dhe Detin e Zi në veri, Rajonin e Detit të Zi në lindje, Rajonin e Anadollit Qendror në juglindje dhe rajonin e Egjeut në jug. Në qendër të rajonit është Deti Marmara, i cili ia jep emrin rajonit.

Midis shtatë rajoneve gjeografike, Rajoni Marmara ka zonën e dytë më të vogël, por gjithsesi popullsinë më të madhe; është rajoni më i dendur i populluar në vend.

Nënndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çatalca - Kocaeli Section (turqisht: Çatalca - Kocaeli Bölümü)
  • Adapazarı Area (turqisht: Adapazarı Yöresi)
  • Istanbul Area (turqisht: Istanbul Yöresi)
 • Ergene Section (turqisht: Ergene Yöresi)
 • Southern Marmara Section (turqisht: Güney Marmara Bölümü)
  • Biga - Gallipoli Area (turqisht: Biga - Gelibolu Yöresi)
  • Bursa Area (turqisht: BursaYöresi)
  • Karesi Area (turqisht: Karesi Yöresi)
  • Samanlı Area (turqisht: Samanlı Yöresi)
 • Yıldız Section (turqisht: Yıldız Bölümü)

Ekorajonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palearctic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet me gjethegjera dhe të përziera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pyjet halore të buta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pyjet mesdhetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat që janë plotësisht në rajonin Marmara:

Provincat që janë kryesisht në Rajonin Marmara:

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malet Yıldız dhe Uludağ ndodhen në rajonin Marmara. Ishujt në Detin Egje janë Gökçeada dhe Bozcaada, dhe në detin Marmara janë ishulli Marmara, Avşa, Paşalimanı, ımralı dhe Ishujt Princes të Stambollit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Marmara ka klimë mesdhetare hibride mesdhetare / klimë të lagësht subtropikale në bregdetin e Detit Egje dhe bregdetin jugor të Detit Marmara, një klimë oqeanike në bregdetin e Detit të Zi dhe një klimë të lagësht kontinentale në brendësi. Verërat janë të ngrohta në të nxehta, të lagështa dhe të thata mesatarisht ndërsa dimrat janë të ftohtë dhe të lagësht dhe ndonjëherë me borë. Klima bregdetare i mban temperaturat relativisht të buta.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Turkish State Meteorology Arkivuar 2011-03-13 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]