Rajoni i Anadollit Qendror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Anadollit Qendror
turqisht : İç Anadolu Bölgesi
Rajon i Turqisë
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163,057 km2

Rajoni i Anadollit Qendror (turqisht: İç Anadolu Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

Nënndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Konya Section (turqisht: Konya Bölümü)
  • Obruk Plateau (turqisht: Obruk Platosu)
  • Konya - Ereğli Vicinity (turqisht: Konya - Ereğli Çevresi)
 • Upper Sakarya Section (turqisht: Yukarı Sakarya Bölümü)
  • Ankara Area (turqisht: Ankara Yöresi)
  • Porsuk Gully (turqisht: Porsuk Oluğu)
  • Sündiken Mountain Chain Area (turqisht: Sündiken Dağları Yöresi)
  • Upper Sakarya Gully (turqisht: Yukarı Sakarya Yöresi)
 • Middle Kızılırmak Section (turqisht: Orta Kızılırmak Bölümü)
 • Upper Kızılırmak Section (turqisht: Yukarı Kızılırmak Bölümü)

Ekorajonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palearctic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonet Palearctic përfshijnë:   [ citimi i nevojshëm ]

Pyjet gjethegjera dhe të përziera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[ citimi i nevojshëm ]

Pyjet halore të buta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Livadhe të buta, Savana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyjet mesdhetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat që janë plotësisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Aksaray
 • Kırıkkale
 • Kırşehir
 • Nevşehir

Provincat që janë kryesisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Ankara
 • Çankırı
 • Eskişehir
 • Karaman
 • Kayseri
 • Konya
 • Sivas
 • Yozgat

Provincat që janë pjesërisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Afyonkarahisar
 • Bilecik
 • Çorum
 • Erzincan

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anadolli Qendror ka një klimë kontinentale gjysmë të thatë me verë të nxehtë, të thatë dhe dimër të ftohtë, me borë. Shumica e rajonit zakonisht ka reshje të ulëta gjatë gjithë vitit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Statistik" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2011. Marrë më 5 gusht 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

39°00′V 33°00′L / 39.000°V 33.000°L / 39.000; 33.000