Jump to content

Marzipani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marzipani është një lloj ëmbëlsire e cila përgatitet nga pjesë të caktuara të sasisë së, sheqerit, të bardhës së vezëve dhe nga bajamet e bluara. Sipas rastit i shtohet një shtresë çokollate. Kjo ëmbëlsirë tradicionalisht përgatitet në Gjermani, vendet Baltike por edhe në vendet tjera të Evropës dhe lidhet me festat e Krishtlindjeve.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]