Veza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vezë të shpendëve të ndryshëm, zvarranik, peshq dhe flutura të ndryshme
Diagrami i një veze pule në ditën e 9-të.
Gjashtë vezë tregtare - pamje nga lart në një sfond të bardhë

Veza është përmbajtje organike që përmban zigotën në të cilën zhvillohet një embrion deri në atë pikë sa të mund të mbijetojë më vete. Një vezë rezulton nga fekondimi i një qelize veze. Shumica e artropodëve, vertebrorëve (duke përjashtuar gjitarët) dhe molusqet japin vezë, megjithëse disa, siç janë akrepat, nuk e bëjnë këtë.

Vezët zvarranike, vezët e zogjve dhe vezët monotreme janë të hedhur në ujë dhe rrethohen nga një guaskë mbrojtëse, fleksibël ose jo fleksibël. Vezët e vendosura në tokë ose në fole zakonisht mbahen brenda një diapazoni të ngrohtë dhe të favorshëm të temperaturës ndërsa embrioni rritet. Kur embrioni është zhvilluar në mënyrë adekuate, ai çel, dmth, shpërthen ose del nga guaska e vezës. Disa embrione kanë një dhëmb të përkohshëm vezësh të cilin e përdorin për të plasaritur, gypur ose për të prishur lëvozhgën e vezëve ose mbulesën.

Veza më e madhe e regjistruar deri më tani është nga një peshkaqen balenë me dimenzione 30 by 14 by 9 centimetres (11.8 in × 5.5 in × 3.5 in) në madhësi. [1] Vezët e peshkaqenëve balenë zakonisht çelin në trupin e nënës. Me një peshë prej 1.5 kilograms (3.3 lb) dhe deri në 17.8 by 14 centimetres (7.0 in × 5.5 in), veza e strucit është veza më e madhe e çdo zogu të gjallë, [2] megjithëse zogu i elefantit të zhdukur dhe disa dinozaurë jo avianë shtronin vezë edhe më të mëdha. Kolibri bletë prodhon vezën më të vogël të njohur të shpendëve, e cila peshon gjysmë grami (rreth 0.02   oz). Disa vezë të zvarranikëve dhe shumica e peshqve, amfibët, insektet dhe jovertebrorët e tjerë mund të jenë edhe më të vegjël.

Strukturat riprodhuese të ngjashme me vezën në mbretëri të tjera quhen "spore", ose në spermatofite "fara", ose në gametofite "qelizat e vezëve".

Një model 3-D i një veze

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Whale Shark – Cartilaginous Fish". SeaWorld Parks & Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 2014-06-09. Marrë më 2014-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ D.R. Khanna (1 janar 2005). Biology of Birds. Discovery Publishing House. fq. 130. ISBN 978-81-7141-933-3. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)