Jump to content

Shpendaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shpezëtaria (Shpendaria) është një degë e blegtorisë (zooteknikës) e cila merret me procesin e rritjes së zogjve të tillë si: pulat, rosat, gjeldeti dhe patat me qëllim të prodhimit të mishit apo vezëve për ushqim. Shpendët të cilat mbarështohen më së shumti janë pulat me numrin më të madh. Më shumë se 50 miliardë pula rriten çdo vit e që paraqesin një burim ushqimi, si për mishin ashtu edhe për vezët e tyre. Pulat e mbarështuara për vezë zakonisht quhen vojse ndërsa pulat të cilat mbarështohen për mish shpesh quhen broilerë. Në SHBA, organizata kombëtare që mbikëqyr prodhimin e shpezëve është Administrata e Ushqimit dhe e Barnave (FDA). Në Mbretërinë e Bashkuar, organizata kombëtare është Departamenti për Mjedisin, Ushqimin dhe Çështjet Rurale (Defra). [1] [2] [3] [4]

Degët e shpendarisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rritja e pulave
  • Rritja e rosave
  • Rritja e patave
  • Rritja e gjeldetit, etj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Compassion in World Farming - Poultry". Ciwf.org.uk. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2014. Marrë më 26 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Food-Animal Production Practices and Drug Use". National Center for Biotechnical Information. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Performance Records of Hy-Line Grey" (PDF). Marrë më 18 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Compassion in World Farming - Egg laying hens". Ciwf.org.uk. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 26 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]