Jump to content

Kolibri bletë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mashkulli në degë
Femra në fluturim
Kolibri bletë
Kubë
Kolibri bletë 
Kubë

Kolibri bletë (anglisht: Bee hummingbird, Helena hummingbird; spanjisht: zunzuncito; Latin: Mellisuga helenae) është një specie e kolibrit i cili konsiderohet shpendi më i vogël në botë.[1]

Kolibri bletë është shpend i vogël. Femrat peshojnë 2.6 grams (0.092 oz) dhe janë 6.1 centimetres (2.4 in) të gjatë, dhe janë pak më të mëdha se sa meshkujt, me një mesatare të peshës prej 1.95 grams (0.069 oz) dhe gjatësi prej 5.5 centimetres (2.2 in).[2] Ashtu si na sugjeron edhe emri i saj sugjeron, ky është pak më i madhe se sa një bletë. Si të gjithë kolibrat tjerë, është një fluturues i shpejtë.

Gjatë sezonit të çiftëzimit, meshkujt kanë një njollë të kuqe deri në rozë, në kokë, mjekërr, dhe fyt. Femra jep vetëm dy vezë, secila me një madhësi sa një kokërr kafeje.

Kolibri bletë ushqehet me rreth 10 specie bimore; nëntë prej të cilave janë shumë të përhapura në Kubë. Këto bimë përfshijnë Hamelia patens (Rubiaceae), Chrysobalanus icaco (Chrysobalanaceae), Pavonia paludicola (Malvaceae), Forsteronia corymbosa (Apocynaceae), Lysiloma latisiliquum (Mimosaceae), Turnera ulmifolia (Passifloraceae), Antigonon leptopus (Polygonaceae), Clerodendrum aculeatum (Verbenaceae), Tournefortia hirsutissima (Boraginaceae), dhe Cissus obovata (Vitaceae).

  1. ^ Simon, Matt (10 korrik 2015). "Absurd Creature of the Week: The World's Tiniest Bird Weighs Less Than a Dime". Wired. Marrë më 8 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Adrienne Glick. "Mellisuga helenae". Animal Diversity Web. Marrë më 2017-06-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]