Kolibri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolibra nga Trinidad dhe Tobago

Kolibrat (anglisht: Hummingbirds janë një grup shpendësh - zogjë nga Amerika të cilët përbëjnë familjen Trochilidae. Ata janë në mesin e shpendëve më të vegjël në botë. Shumica e llojeve të tyre kanë madhësi e cila sillet mes 7.5–13 centimetres (3.0–5.1 in) në gjatësi. Në të vërtetë, shpendi më i vogël ekzistues është një specie zogjsh po nga ky grup i cili njihet me emrin Kolibri bletë (Bee hummingbird), me gjatësi prej rreth 5 centimetres (2.0 in) dhe që peshon më pak se 2.0 grams (0.07 oz). Më parë kolibrat konsideroheshin gjini e veçantë, por hulumtimet e fundit kanë treguar se megjithatë ata janë një familje në vete. Aktualisht familja e kolibrave ka 100 gjini dhe rreth 330 - 340 lloje - specie. [1] [2] [3] [4] Kolibrat ushqehen me pjalmin e luleve ose me insekte te vegjel.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clark, C. J.; Dudley, R. (2009). "Flight costs of long, sexually selected tails in hummingbirds". Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. 276 (1664): 2109–2115. doi:10.1098/rspb.2009.0090. PMC 2677254. PMID 19324747. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ridgely RS, Greenfield PG (2001). The Birds of Ecuador, Field Guide (bot. 1). Cornell University Press. ISBN 0-8014-8721-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Suarez, R. K. (1992). "Hummingbird flight: Sustaining the highest mass-specific metabolic rates among vertebrates". Experientia. 48 (6): 565–70. doi:10.1007/bf01920240. PMID 1612136. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Hummingbirds". Nationalzoo.si.edu. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2012. Marrë më 2013-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]