Akrepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Akrepi
Asian forest scorpion in Khao Yai National Park.JPG
Akrepi Aziatik i maleve në Khao Yai National Park, Tajlandë
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Arthropoda
Nënfilumi: Chelicerata
Klasa: Arachnida
Nënklasa: Dromopoda
Rendi: Scorpiones
C. L. Koch, 1837
Superfamiljet

Pseudochactoidea
Buthoidea
Chaeriloidea
Chactoidea
Iuroidea
Scorpionoidea
Shiko klasifikimin sipas familjeve.

Akrepat janarthropods arahnid tarthropods rendit Scorpionida. Janë anëtarë të rendit Scorpiones me klasën Arachnida. Njihen rreth 2,000 lloje akrepash që shtrihen në përgjithësi në gjithë globin përveç në Zelandën e Re dhe në Antarktik. Pjesa më veriore e tokë ku jetojnë akrepat është SheernessIsle of SheppeyMbretërinë e Bashkuar, ku një koloni e vogël e llojit Euscorpius flavicaudis jetojnë që nga vitet 1860.[1][2] Akrepat njihen edhe me emrin "skorpion" që rrjedh nga greqishtja σκορπιός - skorpios[3].

Anatomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtimi dhe zhvillimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta dhe sjellja[redakto | redakto tekstin burimor]

Fosilet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shtrirja gjeografike[redakto | redakto tekstin burimor]

Drita ultravioletë[redakto | redakto tekstin burimor]

A scorpion under a blacklight. Në dritë normale ky akrep duket i zi.

Është e njohur se akrepat shkëlqejnë në valë të caktuara të rrezeve ultravioletë për shkak të floureshentëve kimik që kanë në mbështjellësin e tyre. Komponenti floureshent që ndikon në shkëlqimin është beta-Carboline.[4]

Akrep i Zi, në Palasë, Shqipëri

Klasifikimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Klasifikimi është bazuar tek Soleglad & Fet (2003),[5] që zëvendësoi klasifikimin e vjetër të pa botuar nga Stockwell.[6] Disa ndryshime u bënë edhe nga Soleglad në vitin 2005.[7]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Benton, T. G. (1991). "The Life History of Euscorpius Flavicaudis (Scorpiones, Chactidae)" (PDF). The Journal of Arachnology. 19: 105–110. Marrë më 2008-06-13. 
  2. ^ Rein, Jan Ove (2000). "Euscorpius flavicaudis". The Scorpion Files. Norwegian University of Science and Technology. Marrë më 2008-06-13. 
  3. ^ Skorpios, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, at Perseus
  4. ^ Stachel, Shawn J (1999). "The fluorescence of scorpions and cataractogenesis". Chemistry & Biology. Cell Press. 6: 531–539. :10.1016/S1074-5521(99)80085-4. Marrë më 2008-06-17.  Një parametër i panjohur |coauthors= është injoruar (|author= suggested) (ndihmë); Një parametër i panjohur |month= është injoruar (ndihmë)
  5. ^ Soleglad, Michael E. (2003). "High-level systematics and phylogeny of the extant scorpions (Scorpiones: Orthosterni)" (multiple parts). Euscorpius. Marshall University. 11: 1–175. Marrë më 2008-06-13.  Një parametër i panjohur |coauthors= është injoruar (|author= suggested) (ndihmë)
  6. ^ Scott A. Stockwell, 1989. Revision of the Phylogeny and Higher Classification of Scorpions (Chelicerata). Ph.D. Dissertation, University of California, Berkeley
  7. ^ Soleglad, Michael E. (2005). "The systematic position of the scorpion genera Heteroscorpion Birula, 1903 and Urodacus Peters, 1861 (Scorpiones: Scorpionoidea)" (PDF). Euscorpius. Marshall University. 20: 1–38. Marrë më 2008-06-13.  Një parametër i panjohur |coauthors= është injoruar (|author= suggested) (ndihmë)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]