Zigota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zigota

Zigota (nga greqishtja ζυγωτός zygōtos "bashkë" ose "bashkim", nga ζυγοῦν zygoun "së bashku" ose "të bashkuar")[1] është një qelizë eukariote e formuar nga një proces fekondimi midis dy gameteve. Gjenomi i zigotit është një kombinim i ADN-së në çdo gamete, dhe përmban të gjithë informacionin gjenetik të nevojshëm për të formuar një individ të ri. Në organizmat shumëqelizor, zigoti është faza më e hershme e zhvillimit të individit të ri. Në organizmat me një qelizë (njëqelizor), zigoti mund të ndahet edhe në mënyrë aseksuale, me mitozë, për të prodhuar pasardhës të njëjtë.[2]

Studiuesit Oscar Hertwig dhe Richard Hertwig janë ata të cilët konsiderohet se kanë bërë disa nga zbulimet e para mbi formimin zigotit te kafshët.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "English etymology of zygote". etymonline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-03-30.
  2. ^ Human zygote edited genetically Arkivuar 2015-05-18 tek Wayback Machine
  3. ^ "Richard von Hertwig – Wikipedia" Stampa:De German Wikipedia, 2006-10-29, de.wikipedia.org webpage: GermanWP-Richard_von_Hertwig.