Jump to content

Fetusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fetusi është pasardhësi i palindur i një gjitari i cili zhvillohet nga një embrion.[1] Pas zhvillimit embrional zhvillohet faza fetale e zhvillimit. Në zhvillimin e shtatzënisë njerëzore, zhvillimi i fetusit fillon nga java e nëntë pas fekondimit dhe vazhdon deri në lindje. Para javës së nëntë ai quhet embrion.[2] Zhvillimi i shtatzanisë (zhvillimi paranatal) është një vazhdimësi, pa një tipar të qartë me të cilin mund të dallohet një embrion nga një fetus. Megjithatë, një fetus karakterizohet nga prania e të gjitha organeve të mëdha të trupit, edhe pse ato ende nuk janë funksionale dhe të zhvilluara plotësisht e disa të tjera ende nuk janë të vendosura në vendndodhjen e tyre përfundimtare anatomike. [3][4] [5] [6] [7]

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Fetusi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  1. ^ Ghosh, Shampa; Raghunath, Manchala; Sinha, Jitendra Kumar (2017), "Fetus", Encyclopedia of Animal Cognition and Behavior (në anglisht), Springer International Publishing, fq. 1–5, doi:10.1007/978-3-319-47829-6_62-1, ISBN 9783319478296
  2. ^ "First Trimester - American Pregnancy Association". americanpregnancy.org. 1 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Harper, Douglas. (2001). Online Etymology Dictionary Arkivuar 2013-04-20 tek Wayback Machine. Retrieved 2007-01-20.
  4. ^ "Charlton T. Lewis, An Elementary Latin Dictionary, fētus". Arkivuar nga origjinali më 2017-01-04. Marrë më 2015-09-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Foetus". Oxford English Dictionary. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ New Oxford Dictionary of English.
  7. ^ American Dictionary of the English Language, Noah Webster, 1828.