Jump to content

Lörrach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lörrach
Popullsia
 • Gjithsej49,303
{{{postal_code_type}}}
79539–79541
Targat
Faqja zyrtarewww.loerrach.de

Lörrach është qytet në rajonin Markgräflerland në jugperëndim të Gjermanisë, në lumin Wiese, afër kufirit me Francën dhe Zvicrën. Qyteti ka pasur 49.303 banorë më 2015. Shtrirja e zonës urbane prej jugut në veri është 6.0 kilometra dhe prej lindjes në perëndim 4.6 kilometra.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Viti Popullsia
1650 1995 1974 36.231
1700 1535 1975 44.179
1750 3140 1981 40.064
1800 4180 1990 42.500
1870 9.103 1992 43.976
1890 11.475 1996 44.756
1914 16.293 2000 45.679
1938 20.041 2001 46.272
1950 22.698 2004 46.754
1960 30.546 2007 47.707
1965 31.324 2010 48.380
1973 33.885 2015 49.303

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandati name Mandati name
1804–1807 Johann Martin Strohmeier 1863–1869 Paul Feldkirchner
1807–1810 Johann Jakob Grether 1869–1871 Karl Robert Gebhardt
1810–1814 Johann Kaspar Schöffel 1872–1906 Johann Josef Grether
1814–1820 Johann Georg Grether 1906–1927 Erwin Gugelmeier
1820–1826 Jakob Rupp 1927–1933 Heinrich Graser
1826–1831 Friedrich Hüglin 1933–1945 Reinhard Boos
1831–1832 Ernst Schultz 1945–1948 Joseph Pfeffer
1832–1835 Johann Georg Grether 1948–1960 Arend Braye
1835–1841 Ernst Schultz 1960–1984 Egon Hugenschmidt
1841–1844 Friedrich Hüglin 1984–1995 Rainer Offergeld
1844–1849 Karl Wenner 1995–2014 Gudrun Heute-Bluhm
1849–1861 Johann Ludwig Calame 2014-në detyrë Jörg Lutz
1861–1863 Karl Wenner

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Lörrach mbahet një festival muzikor në fillim të verës. Më 2010 është mbajtur prej 14 korrikut deri më 8 gusht. Motoja e festivalit është "E dua këtë zë (Gjermanisht: Leidenschaft, die klingt). Ky festival ekziston që nga viti 1994.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]