Abdylmexhiti II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abdylmegjidi i II
عبد المجید الثانی
Sulltan
AbdulmecidII.jpg
Abdylmegjidi i II
I 37-të Sulltan
Mbretërimi 1922-1924
Pasardhësi Mehmeti i VI
Pasardhësi Ahmet Nihat
[[Dinastia|]] Shtëpia e Osmanët
Baba Abdyl Azizi
Lindi 1868
Stambolli
Vdiq 1944
Parizi
Religjioni Islami Synit

Abdyl Mexhiti i II apo Abdylmexhiti ose Abdyl Megjiti (Osmanishtja عبد المجید الثانی), lindi në vitin 1868Stamboll dhe vdiq në vitin 1944Pariz. Ai eshte Halifeja e fundit, dhe djali i Abdulazizit I dhe Hajranidil Kadën. U zgjodh halife nga Kuvendi i Turqisë. Abdyl Mexhiti dëbua pas heqjes së hilafetit.