Beu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bej)
Shko te: navigacion, kërko

Beu është një turqisht [1] [2] [3] titullin për "kryetar", e zbatuar tradicionalisht udhëheqësit e grupeve të vogla fisnore. Në llogaritë historike, shumë turk, turk dhe krerët e tjera persisht janë titulluar Beu, Beu, Bek, gjirin, Mian ose Beigh. Ata janë të gjithë të njëjtën fjalë me kuptimin e thjeshtë të "zotit". Rajonet apo provincat ku beys vendosi ose që ata ishin të quajtur administruar beylik, përafërsisht do të thotë "emiratin" apo "principata" në rastin e parë, "krahinës" ose "governorate" në (ekuivalente e dytë e dukat në Evropë). Sot, fjala është përdorur si një titull sociale për burrat (si fjala angleze "mister")

References[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Organisation of the Ottoman Empire