Murati i I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Murati i I

Murati i I supozohet se është i lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane.

Prejardhja[redakto | redakto tekstin burimor]

Ka ardhur në botë nga zonja Nilyfer dhe Orhani_i_I (Orhan Gazi).