Murati I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Murati i I)
Jump to navigation Jump to search
Murati i I
مراد اول
Sulltan
Murat Hüdavendigar.jpg
Murati
I 3-të Sulltan
Mbretërimi 1362-1389
Pasardhësi Orhani i I
Pasardhësi Bajaziti i I
[[Dinastia|]] Shtëpia e Osmanët
Baba Orhani
Lindi 29 qershor, 1326
Amasia
Vdiq 15 qershor, 1389
Fushë Kosova
Varrimi Tyrbja e Sulltan Muratit, Fushë Kosova
Religjioni Islami

Murati i I supozohet se është i lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane.

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka ardhur në botë nga zonja Nilyfer dhe Orhani i I.