Orhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Orhani i I)
Jump to navigation Jump to search
Orhani i I
ورخان غازی
Sulltan
Orhan I.jpg
Orhani i I
I 2-të Sulltan
Mbretërimi 1323/4-1362
Pasardhësi Osmani i I
Pasardhësi Murati i I
[[Dinastia|]] Shtëpia e Osmanët
Baba Osmani i I
Lindi 1281
Sogut
Vdiq Mars 1323/4
Bursa
Religjioni Islami

Orhani i I apo Orhan Gazi ose Orhan Beu, (Osmanisht: ورخان غازی) lindi në vitin 1281Sogut dhe vdiq në mars të vitit 1362Bursë.

Të arriturat e tijë[redakto | redakto tekstin burimor]

Vitet e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]