Mehmedi i III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulltan Mehmedi i III

Mehmedi i III u lindë me 26 maj 1566 dhe jetoi gjer më 22 dhjetor 1603. Sulltan ishte prej vitit 1595 gjer më 1603.Ishte i biri i Ahmetit te parë, mësimet e para i mori në Manisa dhe pas vdekjes së të atit më 1595 u ul në fron. Bëri një lufte kunder Austris të cilë e fitoi, më pas u bë dhe lufta e njohur "Lufta e Haçovës" të cilën e fituan osmanët, më pas luftoj me safevidëd ku u neshkruajt një marrveshje miqësore.Më Vitin 1603 vdiq në Stamboll.

Të arriturat e tijë[redakto | redakto tekstin burimor]

  • E fitoj luftën në Hungri kundër austriakëve.
  • E pushtoj kalan e Egrit.
  • E fitoj "Luftën e Haçovës".
  • E pushtoj kalan e Kanixhes.
  • Ndërtoi monumente të rëndësishme ne tërë Perandorin.

Burimi i informatave[redakto | redakto tekstin burimor]