Hasan Tahsin Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hasan Tahsin Mesarea
Hasan Tahsin Pasha - Mesarea
Lindi më 1845
Vendlindja Mesare, Leskovik
Vdiq më 1918 (73 vjeç)
Vendvdekja Lozana, Zvicër
Kombësia Shqiptar
Profesioni Ushtarak
Titulli Pasha

Hasan Tahsin Pasha i njohur edhe si Hasan Tahsin Mesarea[1] (1845–1918) ishte një oficer ushtarak osman, u dallua me shërbimin e tij në Jemen dhe në Luftën e Parë Ballkanike.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishte i biri i Elmaz bej Pucës nga fshati Mesare i Përmetit.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shqiptari Hasan Tahsin Mesarea, gjenerali që u dhuroj grekëve Selanikun
  2. ^ Vlora, Syrja (2018). Bello, Hasan, red. Përkthyer nga Jonuz Tafilaj. "Historia e personaliteteve shqiptare të Vilajetit të Janinës (1859-1909) I". Zani i Naltë. 23.